אם אתם מעוניינים ברכישת רכב, עומדות בפניכם שלוש אפשרויות עיקריות: ליסינג, טרייד אין או רכישה באופן פרטי. מה מאפיין כל אפשרות והאם יש דרך אחת עדיפה על פני היתר? להלן מדריך קצר שיקרב אתכם אל הרכב הבא שלכם.

מהן האפשרויות השונות לרכישת רכב?

איור של רכב חיפושית

  • ליסינג הוא מעין סוג של שכירות: משלמים מקדמה בעת קבלת הרכב ואחר כך משלמים סכום קבוע מדי חודש לתקופה קבועה מראש, בדרך כלל 36 חודשים. לאחר תום התקופה עומדות בפני הנהג שתי אפשרויות לבחור מביניהן: האחת היא לרכוש את הרכב המדובר בעבור יתרת עלות הרכב והשניה היא לקבל רכב חדש ולהמשיך לשלם בעבורו סכום קבוע מדי חודש.
  • טרייד אין, לעומת זאת, הוא אפשרות שונה לגמרי: בעל רכב קיים יכול להחליף אותו ברכב חדש ולהשלים את העלות בכסף. במילים אחרות, אם ברצונו של אדם לרכוש רכב חדש, הוא יכול לתת בעבורו את הרכב הישן, להחסיר מעלות הרכב החדש את שווי הרכב הישן (על פי מחירי המחירון של שני הרכבים) ולהשלים את החסר במזומן או בכל שיטת תשלום אחרת.
  • ולבסוף, האפשרות שתמיד הייתה ועודנה פופולרית היא רכישת רכב באופן פרטי, או ישירות מן היבואן (רכב חדש) או מאדם פרטי אחר (רכב יד שניה או שלישית, רכישה מחברת ליסינג וכו').

איזו דרך עדיפה? זה תלוי

עצם העובדה שכל הדרכים קיימות ואף אחת לא נכחדה מן העולם מצביעה על כך שקיים ביקוש לכל דרך ואי אפשר לקבוע באופן חד משמעי איזו עדיפה על פני האחרות.
כך למשל במקרה של טרייד אין מדובר בשיטה שחוסכת זמן ומאמץ עבור בעל רכב קיים שלא צריך לחפש קונה לרכב שלו על מנת לממן את רכישת הרכב החדש אלא עושה את הכל במקום אחד. מצד שני, במקרה בו נדרש להוסיף סכום כסף גדול יחסית על מנת לממן את ההפרש בין עלות הרכב החדש לבין שווי הרכב הישן, לעיתים יתכן שמדובר בהוצאה גדולה יחסית שלא תמיד אפשרית.

מצד שני, ליסינג מאפשר לשלם סכום קבוע מדי חודש כך שאין צורך להוציא סכום כסף גדול. יתרה מזאת, בדרך כלל עלות של חלפים כמו מצברים וכדומה בשיטת הליסינג מתגלגלת על החברה המשכירה את הרכב ולא על האדם שנוהג בו – כך שמדובר בחיסכון משמעותי בכל הנוגע לתחזוקת הרכב, טיפולים וכדומה; זאת בפרט לנוכח אפשרות הרכישה מיד שניה מאדם פרטי, שלעיתים קשה לדעת כיצד הוא שמר על הרכב, באילו מוסכים ביקר, מה איכות החלפים המותקנים ברכבו, האם הרכב עבר תאונות וכו'.

בשורה התחתונה: אין דרך אחת עדיפה על פני האחרות. לכל שיטה יתרונות וחסרונות, והתשובה באיזו אפשרות לבחור תלויה באפשרויות ובצרכים השונים של כל אדם.

המאמר נכתב ע"י ענק המצברים, מומחים בעלי ניסיון רב בתחום המצברים עד הבית. איזורי אספקה: תל אביב, ראשון לציון, פתח תקווה, נתיה רמת גן, מודיעין ועוד…