המדריך לבדיקת רכב לפני קנייה

קנייה של רכב היא מעשה שצריך להתבצע לאחר מחשבה מעמיקה ובכובד ראש. מדובר בהוצאה כספית לא קטנה וצריך לוודא כמה וכמה פעמים שהרכב שבוחרים באמת מתאים לצרכים וישמש נאמנה את הבעלים החדשים שלו. כאשר יוצרים קשר עם אדם שמפרסם מכירה של רכב ביד2, ללא ספק מתעוררים גם הרבה חשדות, שכן אי אפשר לדעת מה עומד מאחורי המכירה והאם הרכב באמת במצב טוב כפי שמפורסם. על מנת לוודא זאת ולא ליפול במלכודת זדונית חשוב לקחת את הרכב לבדיקה מוסמכת לפני הקנייה.

מהי בדיקת רכב לפני קנייה?

בדיוק כפי שאפשר להבין מהשם שלה – מדובר בבדיקה מעמיקה של חלק ממערכות הרכב המהותיות ומהתוצאות שלה אפשר להבין את המצב האמיתי של הרכב. ישנם מקרים שבהם מי שמעוניין למכור לא ימסור מידע מדויק אודות הרכב על מנת לזרז את המכירה ולכן בדיקה אובייקטיבית שמבוצעת על ידי אנשי מקצוע תהיה הדבר הנכון לעשות. בכל רחבי הארץ ישנם מכוני בדיקות מכוניות שנחשבים לרשמיים ומוסמכים לבצע בדיקות כאלה ומועסקים בהם אנשי מקצוע שיודעים בדיוק איך ומה לבדוק. ברוב המקרים העלות מגיעה לכדי כמה מאות שקלים והצד שמעוניין לקנות את האוטו בדרך כלל יישא בעלות. בסיום הבדיקה יתקבל מסמך רשמי מטעם מכון הבדיקה ויפורטו בו הממצאים. כעת על הצד המתעניין לקבל את ההחלטה האם לקנות את הרכב או לא.

בדיקת רכב עד הבית – מה זה?

גם כאן שם השירות ברור בהחלט. ניידת של מערכות מכאניות מגיעה אל נקודת מפגש בין שני אנשים, שהאחד מהם מעוניין למכור רכב והשני מתעניין בקנייה. בו במקום יבוצעו הערכות שונות על ידי מכשור מקצועי ואפשר יהיה לקבל ממצאים מדויקים בנוגע למצבו של הרכב. מכיוון שלא מדובר במכון בדיקה נייח ייתכן ותהיינה סטיות בממצאים או בתשובות וצריך לקחת את זה בחשבון. באופן כללי ניתן לומר שבדיקה במכון תהיה עדיפה על פני האפשרות של בדיקה ניידת שמגיעה עד הבית, אם כי במצב שבו אין אפשרות להגיע למכון בדיקה – אפשר יהיה להסתמך על ממצאי הבדיקה הניידת. הבדיקה כוללת את מערכות הרכב הגדולות והמהותיות, אלה שמשפיעות על נהיגה ונסיעה בטוחות ברכב ואלה שבמידת הצורך – הצד הקונה יוכל לנצל לשם מיקוח ומשא ומתן על המחיר.

המשמעות של הממצאים ומה עושים כעת?

לאחר קבלת הממצאים של הבדיקה יחליט הצד שמעוניין בקנייה האם הוא מוותר על הרכב או שעדיין יש בו עניין לקנות אותו. ייתכן והוא יצטרך לבצע שינויים או להשקיע כספים לאחר הקנייה בשיפור הביצועים של הרכב ואלה שיקולים שעליו לקחת בחשבון מראש. אם, למשל, הוא ירצה להתקין ברכב מצבר שנפ – תחול העלות עליו והוא צריך לחשוב אם זה כדאי לו ואם הוא מעוניין בכך. כך הדבר בנוגע לכל בדיקה שהעלתה ממצאים פחות טובים או כאלה שעלולים להשפיע לרעה על הנהיגה והנסיעה ברכב או על הביצועים שלו. ההחלטה אם לקנות או להמשיך בחיפושים נתונה אך ורק בידיו של זה שמעוניין בקנייה.

איך להימנע מרמאות?

ללא ספק עולם מכירת הרכב ביד 2 עלול להיות מלא באנשים שהמניעים שלהם לא טובים או טהורים וינסו לנצל לרעה את היעדר המידע אודות הרכב שקיים בקרב הצד השני. בדיוק מסיבה זו קיימים מכוני הבדיקה ובדיוק מהסיבה הזאת לא מומלץ לוותר עליה. כל אדם שמחפש רכב יד 2 יכול להגן על עצמו בכך שידרוש את הבדיקה ואחריה יחליט איך לנהוג.