הרכב הוא אחד הכלים החשובים והשימושיים ביותר בשגרת יומם של רוב הישראלים. אנו משתמשים ברכב כדי להגיע לעבודה, לאסוף את הילדים מהמסגרות, לצאת לבילויים וכדומה, ולכן חשוב מאוד שהוא יהיה זמין עבורנו בכל רגע נתון.
לשם כך יש לשמור על תקינותו של המנוע כולו, שהרי זהו לב ליבו של הרכב ובלעדיו הוא לא מסוגל לנסוע. אולם המנוע הוא מערכת המורכבת מעשרות חלקים שונים, ובראשם האלמנט המשמעותי ביותר לתפעול תקין של המנוע הוא המצבר – ודווקא הוא זה שרוב התקלות הנפוצות הרכבים מתרחשות בגללו.
על מנת לוודא שכל נסיעה תתנהל באופן חלק וללא תקלות יש להקפיד לבצע תחזוקה שוטפת במנוע כולו ובמצבר בפרט. אם מדובר ברכב פרטי, אפשר לבדוק את המצבר אחת לחודש או אחת לשבוע; אם מדובר ברכב המשתייך לצי רכבים של עסק, כמו חברת הסעות לאירועים לדוגמה, מומלץ לבצע את הבדיקה ממש לפני כל נסיעה.

איך בודקים את המצבר לפני נסיעה?

ראשית יש להדגיש שבדיקת מצבר חייבת להיעשות בידיים מיומנות ובאופן זהיר, ולכן בדיקה שכזו מומלץ לערוך במוסך או על ידי אדם מנוסה. עם זאת, יש כמה דברים שגם הנהג הביתי יכול לעשות בעצמו:
ראשית יש לפתוח את מכסה המנוע ולערוך בדיקה ויזואלית של המצבר. יש לחפש שאריות של שמן ואבק (ואם יש אז לנקותן), לבדוק האם קיימת חלודה על אחד מהקטבים, לחפש נזילות או סדקים, לבדוק האם החיבורים מחוזקים ואם הם רופפים אז לחזק אותם.

שנית, בסוגים מסוימים של מצברים אפשר לבדוק מהו גובה המים באמצעות פתיחת הפקקים המתאימים ובדיקה ויזואלית של גובה המים בכל תא. המים הללו מתאדים ונעלמים עם הזמן, וחסרונם פוגע במצבר ומקצר את חייו – ולכן אם מזוהה חוסר יש למלא מים (מזוקקים בלבד! לא מי ברז, לא מים מינרלים וכדומה) עד לגובה המתאים. מילוי מים באופן עצמאי יכול להאריך את חייו של המצבר ואף להחזירו לחיים במקרים מסוימים.
שלישית, אפשר להניע את הרכב, להדליק את אורות הדרך ולצאת החוצה להתבונן בהם בזמן שהמנוע פועל. אם האורות נמוכים והתאורה איננה אחידה בין שניהם, יתכן שיש בעיה במתח של המצבר. במקרה כזה כדאי לפנות לאיש מקצוע ולבדוק את הבעיה לעומק על מנת למנוע בעיות עתידיות במצבר ו/או בהנעת הרכב..
אלה הבדיקות שניתן לערוך באופן פשוט יחסית ובאופן ויזואלי. יש גם בדיקות שניתן לערוך בצורה מעט יותר מקצועית, עם ציוד שניתן לרכוש בעלות לא גבוהה. כזה הוא למשל מד המתח שניתן לרכוש בעבור כמה עשרות שקלים ולבצע בעזרתו מדידת מתח במצבר. על המצבר עצמו אמור להיות רשום המתח שהוא אמור לספק. אם המתח המופיע על הצג נמוך ממנו בהרבה ומתקרב מאוד ל-0, כנראה שבקרוב מאוד יגיע הזמן לרכוש מצבר חדש.

היכנסו לצפייה בקטלוג מצברים>>>