כאשר מדברים על להיפטר מהמצבר הישן שנמצא ברכב אין זה אומר שצריך או אפשר לעשות את זה פעם אחת בחיים וזהו, שכן המצבר הוא הסוללה שמתניעה את כל המערכות ברכב ויגיע היום שגם סוללה זו תסיים את חייה ויהיה צורך להחליף אותה בחדשה. אמנם המצבר מחזיק מעמד הרבה מאד זמן, אפילו לא מעט שנים בשימוש נכון ברכב אבל עדיין צריך להיות עם אצבע על הדופק כדי לדעת, אפילו בערך, מתי המצבר אמור להפסיק לעבוד ולהתכונן לקראת החלפה שלו במצבר חדש. חשוב לדעת שאין שום חיווי על מצב המצבר בשום רכב ואי אפשר לדעת באמת האם תקלה שקורית באוטו קשורה למצבר שנגמר או שמדובר במשהו אחר, אך בהיוועצות עם איש מקצוע שמכיר את עולם המצברים אפשר יהיה להבין במה מדובר.

מה זה אומר להחליף מצבר?

כאמור – המצבר הוא בעצם סוללה. כמו כל סוללה שעושים בה שימוש במכשירי החשמל שיש בבית – כך גם סוללה זו של הרכב. בבוא העת היא תיגמר ולא תוכל יותר לספק את הכוח והחשמל לכלל מערכות הרכב. התוצאה ידועה וברורה לכל בעל רכב – הרכב יושבת, לא יתניע ואי אפשר יהיה לנסוע בו לשום מקום. אפילו לא למוסך או למקום שבו מחליפים מצברים, גם אם הוא ממוקם במרחק של כמה דקות נסיעה בלבד. אין ספק שרכב מושבת ללא הודעה מוקדמת הוא בעיה גדולה שהרבה מאד משפחות לא יכולות להרשות לעצמן להגיע אליה ולכן חשוב לדעת מה לעשות כאשר הרכב לא מניע ויש חשש שמדובר במצבר שנגמר. ידע זה יכול לסייע רבות בזמן אמת כאשר לחוצים בזמן ונדמה שלא יודעים מה לעשות.

סדר פעולות בעת צורך להחליף מצבר

הסימן הראשון לכך שאולי המצבר נגמר וצריך להחליף אותו הוא שהרכב לא יתניע. המחוגים בשעונים השונים שבלוח המכוונים כלל לא יזוזו ויהיה ברור שלרכב אין חשמל ולא קורה בו שום דבר. הדבר הנכון ביותר לעשות הוא ליצור קשר עם איש מקצוע מומחה מעולם המצברים והרכב על מנת שיסייע וידריך דרך הטלפון מה הכי נכון לעשות. ייתכן והוא ישאל שאלות שונות שקשורות באופן השימוש ברכב, כמה זמן עבר מאז שהוחלף המצבר בפעם הקודמת (לא תמיד בעל הרכב יודע זאת, אין ספק שכדאי לנסות לזכור או לרשום את התקופה שבה עושים זאת) וישאל שאלות שתכליתן להבין את אופי השימוש ברכב. כך הוא יוכל להבין האם באמת ייתכן שהמצבר נגמר או שמא מדובר בתקלה אחרת כלשהי.

איך יודעים לאיזה מצבר להחליף?

כיום ישנו שוק מצברים שנחשב לעמוס ומגוון מאד. ישנם סוגים שונים שנבדלים זה מזה בכוח החשמלי שהם מספקים לרכב, ישנם כאלה שמתאימים אך ורק לסוגים או דגמים מסוימים של כלי רכב ויש כאלה שמתאימים לרכבי יוקרה או שמיוצרים על ידי חברות נחשבות יותר או פחות וכמובן שיש הבדלים מהותיים במחירים של המצברים השונים. בשורה התחתונה – רוב בעלי הרכבים לא יכולים לדעת איזה מצבר יהיה הכי טוב או מתאים לרכב שלהם והם יצטרכו את הייעוץ או הליווי המקצועי הצמוד כדי להבין מה יהיה הכי מתאים ונכון לרכב שלהם על מנת שהם יוכלו להמשיך ולנסוע במשך כמה שיותר זמן עד שגם המצבר החדש יסיים את חייו ויהיה צורך להחליף אותו שוב. החלפת המצבר רק אחת לכמה שנים היא אפשרית ונחשבת לטובה מאד.