יום קיץ חם ומהביל, אתם נכנסים לרכב וכבר מפעילים את מערכת מיזוג האוויר. כי באמת שאי אפשר לנסוע בנוחות כאשר המזגן אינו עושה את עבודתו. אבל כמו כל מערכת גם המזגן של הרכב עלול להתקלקל מפעם לפעם. כאשר במקרים רבים האירוע הלא משמח הזה מתרחש דווקא ביום חמין עמוס לחות… בשלב כזה נחפש את הפתרון המהיר שיחזיר את המזגן לפעילות תקינה.

קצת על מערכת המיזוג שברכב שלנו

מערכת המיזוג מורכבת ממספר חלקים:

  • המדחס / קומפרסור – מרכיב מרכזי שאחראי על יניקת הגז של המזגן ועל דחיסתו למעבה בלחץ גבוה.
    הרדיאטור / מעבה – חלק שממוקם בחזית של הרכב. חלק זה מורכב מצינורות שעובר בהם נוזל. תפקיד המעבה הוא לפזר את החום שנפלט בגין פעולת המדחס.
  • המאוורר – המאוורר נמצא ליד הרדיאטור. תפקידו לקרר את המערכת מהחום אשר נפלט בגין פעולת הדחיסה של הגז.
  • המייבש – תפקידו לספוח את הלחות שמצטברת במערכת המיזוג של הרכב.
  • המאדה – בתוך תא הנוסעים נמצא המאדה. תפקידו לקבל את הגז הקר ולכוון לחלל הרכב בעזרת מפוח אוויר קר ונעים.
  • המפוח – המפוח הוא מנוע חשמלי בעל ממדים קטנים שנועד לדחוס ולשאוב אוויר מתא הנוסעים ואליו.

מערכת מורכבת שעלולה להתקלקל

הבנו אם כן שמדובר על מערכת מורכבת שכמה וכמה מרכיבים צריכים לעבוד ביעילות כדי לייצר לנו את האוויר הקר שיתפזר בחלל הרכב. לא פלא שתקלות במערכת המיזוג הם תופעה קיימת שאנחנו חייבים להתמודד איתה. אחת התקלות הנפוצות הוא מצב בו המזגן דלוק אבל הוא ממש לא מקרר.

תיקון מזגן

דליפת גז

אחת התקלות הנפוצות ביותר במערכות מיזוג לרכב היא דליפת גז. העובדה שייצור הקור מתבסס על גז מסבירה שבמקרבים בהם אין גז לא תהיה פעילות של המזגן. היות שמערכת המיזוג היא מערכת שאמורה להיות סגורה, חוסר בגז מצביע לרוב על דליפה. דליפה עלולה להתרחש בגין קרע שנוצר בצינורות הגז של מערכת המיזוג. או בגין פגיעה חזיתית שגורמת לדליפת גז. אם התקלה נובעת בגין דליפת גז התיקון יהיה כרוך באיתור הדליפה ותיקון החלק הפגום.

אל מי פונים במקרה של תקלה כזו?

תיקון צינור מזגן לרכב זו עבודה שחשמלאי רכב מבצע אותה. אך שימו לב לכך שעליכם לבחור איש מקצוע מומלץ ומתאים שיוכל לבצע עבורכם את העבודה באופן הנדרש. כך שתקבלו מענה מקצועי ואמין, והתיקון יתבצע במקצועיות רבה. חשמלאי מקצועי ומנוסה שמכיר את עולם הרכב באופן מושלם יוכל לאתר במהירות רבה את מקור התקלה, וכן להציע את התיקון המועיל והמהיר ביותר., אם מדובר במנועים של הרכב, מצברים שונים, צמיגים ועוד

מהי העלות של התיקון?

כל תיקון של מערכת מיזוג יהיה כרוך בעלות משמעותית למדי. אם כי תיקון צינור מזגן הוא יחסית תיקון לא יקר, והוא עשוי לנוע בין שלוש מאות לחמש מאות ₪. המחיר ישתנה בהתאם למורכבות של התקלה ומשך זמן התיקון. כמו כן יש פערים במחירונים של אנשי מקצוע שונים שמציעים את אותו שירות.

החלפה או שיפוץ של הצינור?

במקרה של פיצוץ בצינור תהיינה שתי אפשרויות. אפשרות ראשונה היא החלפת הצינור. במקרה כזה אנחנו יכולים להיות בטוחים שהחלק הוא חדש ואמור להיות תקין לאורך זמן. אבל המחיר של החלפה עשוי להיות יקר משמעותית. כי צינור חדש יכול להגיע למחיר של אלפי שקלים. לעומת זאת יש אפשרות זולה יותר שהיא שיפוץ ותיקון הצינור הישן. המחיר של פעולה כזה הוא נמוך יותר ואפשר לומר שתוצאות התיקון בהחלט משביעות רצון. בכל מקרה מומלץ לשמוע את המלצת איש המקצוע ולפעול בהתאם לכך.