קנייה של רכב היא קנייה מאתגרת מאד ועבור מי שלא בקיא בתחומי הרכב (רוב האנשים בעצם) מדובר בהרבה מאד כאב ראש. צריך להתייחס לכלל המערכות והרכיבים הפנימיים גם על מנת לוודא את המצב הטוב שלהם וגם על מנת לבדוק שהמחיר המבוקש סביר והגיוני ביחס למצב המכאני הכללי. החיפוש אחר רכב לקנייה צריך לקבל הרבה מאד זמן ומחשבה ובתוך מרוץ החיים והשגרה אין זה פשוט להוסיף משימה נוספת, בעיקר לא כזאת עם חשיבות כל כך גבוהה. אחד הדברים שצריך לשים אליהם לב הוא המצבר של הרכב ויש כמה נושאים ונקודות למחשבה, שכן אם צריך להחליף את המצבר בסמוך לקניית הרכב צריך יהיה לשקלל סכום של כמה מאות שקלים כדי לקבל את מחיר הקנייה הריאלי הקרוב ביותר למציאות. מכיוון שהמצבר הוא אחד הרכיבים המהותיים ביותר, שכן הרכב לא נוסע ללא מצבר תקין, הרי שמדובר באחד מהדברים החשובים ביותר לבדיקה.

בדיקה של מצבר

ראשית, חשוב מאד להדגיש שמי שלא מכיר את עולם הרכבים – לא כדאי שהוא בעצמו ינסה לבצע פעולות שונות, בעיקר לא במערכות הפנימיות של הרכב. מומלץ לפנות אל איש מקצוע שיוכל לסייע ולתת את ההמלצה הטובה ביותר שלו. על מנת לאמוד מה מצבו של המצב ניתן לבצע מספר פעולות בליווי של איש מקצוע או על ידו –

  • נסיעה עם הרכב המועמד לקנייה – רעשי המנוע והנסיעה יכולים להגיד לאיש המקצוע הרבה מאד דברים אודות המצב המכאני של הרכב.
  • בדיקה ויזואלית של המצבר והחיבורים שלו – וידוא שהמצבר מעוגן היטב למקומו הנכון והמתאים ביותר ובדיקה מדוקדקת נוספת שאין נוזלים או ברגים רופפים בסביבתו של המצבר.
  • תשאול בעל הרכב – מתי להערכתו התקין את המצבר הנוכחי, האם לאחרונה או שמדובר בפרק זמן של כמה שנים, לפי מה בחר את המצבר הנוכחי, האם הוחלף במוסך מורשה או על ידי שירות דרכים בשל תקלה בחירום ועוד.
  • בדיקת פרטים טכניים אודות המצבר, לרבות חברת היצרן וההספק החשמלי שהוא מספק לשאר מערכות הרכב במהלך הנסיעה.

לאחר בדיקה של איש מקצוע אפשר לקבל מושג טוב מאד מה מצב המצבר ואיך להתייחס למחיר המכירה של הרכב המדובר. לא תמיד צריך לפסול על הסף קניית רכב אטרקטיבי רק בשל מצב ירוד של המצבר, שכן אפשר בעזרת משא ומתן נכון להגיע להסכמה על שינוי המחיר כך שיכסה, גם אם באופן חלקי, את העלות של החלפת המצבר (כאמור – מדובר בכמה עשרות שקלים ואפשר לבחור מתוך טווח רחב של מחירים). יחד עם זאת, מכיוון שהמצבר משפיע על כל מערכות הרכב ועל המצב הכללי שלו – יש מקום לתת הרבה תשומת לב והתייחסות אך ורק למצבר ולמצב שלו.

מצבר וקניית רכב

לא תמיד אפשר לדעת או להבין מדוע אנשים מוכרים את הרכבים שלהם ולכן הדבר הראשון שצריך לוודא הוא שהמצבר והחיבורים המיידיים שלו תקינים ופועלים באופן מלא. תיקון של סביבת המצבר עלול לעלות הרבה מאד כסף ולכן אם יש שם תקלה ייתכן וקניית אותו הרכב לא תהיה כדאית כלל וכלל. כל עוד מה שצריך זה רק להחליף את המצבר כמו שממילא צריך לעשות אחת לכמה שנים – הרי שבזה אפשר לעמוד וממילא צריך לקחת את זה בחשבון, שכן הבדיקות יכולות להעריך את המצב ולא לתת תשובה חד משמעית אודות אורך חייו של המצבר הנוכחי.