1/5 - (1 vote)

כל אחד מאתנו מבקר עם הרכב שלו במוסך מפעם לפעם. מי שהתמזל מזלו ויש ברשותו רכב חדש יוכל ליהנות משימוש נוח ותקין בלי להרבות בתיקונים. אך מי שמחזיק ברשותו רכב ישן יגלה במוקדם או במאוחר שהוא משלם ביוקר על הרכב הזול שלו, וזאת בביקורים תכופים ותיקונים יקרים שאי אפשר שלא לבצע אותם. אבל מה שחשוב זה להבין אילו מוסכים קיימים ומה ההבדל בין סוגים השונים והכי חשוב איך תדעו שאתם יכולים לסמוך על מוסך זה או אחר?

מוסכים רגילים לעומת מוסכים מורשים

במבט שטחי ניתן מיד להבחין בכך שיש שני סוגים של מוסכים. מוסך מורשה הוא מוסך שבו אתם יכולים להיות רגועים בדבר הרכב שלכם. הוא עובר תהליכים מקצועיים ויסודיים ואתם יוצאים בתחושה בטוחה שהרכב שלכם קיבל כל מה שהוא צריך כדי לאפשר שימוש בטוח ונסיעות נעימות. אבל את הארנק רוקנתם בביקורכם זה… לעומת זאת מוסך רגיל הוא מוסך בו המחירים אמנם זולים משמעותית, אבל המקצועיות והאמינות של העבודה שם אינם מובטחים.

עובדים במוסך

מתי ניתן לפנות למוסך רגיל?

יש מקרים בהם אין סיבה שלא ללכת למוסך רגיל שאינו מורשה. וזאת במצבים בהם מדובר על תיקונים ברמה האסתטית. אין סיבה לשלם מחיר כפול כל אביזרים חיצוניים או על צבע שאין בהם יותר מידי ענייני בטיחות. את הפנסים או חלקים אחרים שאין להם קשר מנוע של הרכב אפשר בהחלט לתקן או להחליף במוסך שאינו מורשה. ישנה נוחות מסוימת במוסכים הרגילים, בהרבה מאד מהמקרים ניתן ליהנות משירות הכנה ולקיחת הרכב לטסט, הבאת מצבר עד אליכם וכו… יש לקחת את הדברים הללו בחשבון מכיוון שזה יכול לחסוך לכם בזמן ובכסף.

באילו מקרים חשוב להגיע למוסך מורשה?

אבל במקרים בהם אתם מתמודדים עם בעיות מנוע או כל מה שקשור לתפקוד של הרכב נושא הבטיחות עומד על שולחן הדיונים. ולכן שיקול המחיר יזוז הצידה וההמלצה תהיה לפנות אל מוסך מורשה שיבצע את העבודה תמורת מחיר יקר, אבל מבחינת בטיחות ומקצועיות התיקון תוכלו להיות רגועים. במוסך מורשה יעשו שימוש בחלפים מקוריים ויקפידו על עבודה יסודית ותקינה על פי כללי היצרן.

מיהו מוסך מורשה?

מוסך מורשה הוא מוסך שנושא רישיון של משרד התחבורה. מהלך העבודה של מוסך מורשה הינו תחת פיקוח ועל פי החוקים של המשרד. השירות של מוסך מורשה חייב להיות אמין ומקצועי. ובמידה ולקוח מגלה כי הטיפול שהוא קיבל אינו מקצועי הוא יוכל להתלונן באיגוד המוסכים. היתרונות הללו חשובים מאוד, אבל שוב – אי אפשר להתעלם מהמחיר היקר יחסית של הטיפול במוסך מורשה. אפשר לבדוק את עניין הרישיון מול משרד התחבורה, כמו כן ניתן לבקש לראות את תעודת הרישוי במוסך עצמו. במקום אמור להיות גם שילוט בו מוצגים שעות הפעילות של המוסך וכן אחריות לחלפים שמותקנים במקום.

צד שלישי – מוסך מורשה יבואן

לצד שני סוג מוסכים אלו קיים סוג שלישי. מדובר על מוסכים שהם מורשי יבואן. מוסכים אלו מספקים שירות ליבואן רכב מסוים והם עברו הסמכה מתאימה מטעם היבואן. לפי סוג הרכב שבידכם יהיה עליכם לאתר את המוסך המורשה שמטפל בכלי רכב אלו על פי הנחיות היצרן.

מוסך מרכזי – תקנים אל מול מחיר

ומה בדבר מוסך מרכזי? מוסך זה הוא מוסך שמתנהל במומחיות רבה וכל התהליכים בו מתבצעים בדיוק לפי הכללים. כאן יקפידו על התקנים המחמירים. מבחינת בטיחות ואמינות זה המוסך המומלץ ביותר. מבחינת המחיר – צריך להכין תקציב מיוחד לביקור כזה…

להגיע לכתובת הנכונה בכל מקרה שהוא

תמיד אנחנו מקווים שהרכב שלנו ייסע חלק ולא תתרחשנה תקלות שיצריכו טיפול במוסך. אבל מצבים אלו בלתי נמנעים. ניתן לצלוח אותם במינימום נזקים ובמהירות אם נדע לאן לפנות בכל מקרה על פי הנתונים הנוכחיים, אך הנתון המרכזי שכדאי שתקחו בחשבון הוא המלצות. שוק המוסכים אינו אמין במיוחד ולא מעט פעמים שומעים על מקרים בהם אנשים שילמו המון כספים על לא דבר, חשוב שתבקשו המלצות מהסוססים איתכם וכמובן שלא תסגרו שום דבר כל עוד לא קיבלתם הצעת מחיר מסודרת לפני תחילת העבודה.