הכר את הרכב שלך – מהו אלטרנטור?

כלי הרכב שאנו עושים בהם שימוש על בסיס יומיומי ושגרתי הם מכונות מופלאות שמורכבות משלל רכיבים, חלקים ומערכות. אלה פועלים גם בפני עצמם וגם בהרמוניה מושלמת עם שאר המערכות שסביבם וביחד הרכב פועל בצורה חלקה, תקינה ובטוחה. כל עוד כל חלק או רכיב מבצע את המוטל עליו – הנהג והנוסעים ייהנו מחוויה טובה וחיובית. על מנת לשמור על האוטו ככל האפשר – חשוב לדעת, גם אם באופן שטחי, באילו רכיבים מדובר ומה התפקיד של כל אחד מהם.

אלטרנטור – ספק החשמל של הרכב

האלטרנטור הוא בעצם הגנרטור המותקן בתוך הרכב. התפקיד המאתגר שלו הוא יצירת חשמל מאנרגיה מכאנית, זאת על ידי סיבוב מוט בתוך סליל מתכתי. האנרגיה החשמלית שנוצרת מפעילה את המצבר ברכב – הרכיב שהמנוע כלל לא יוכל לפעול בלעדיו. האלטרנטור מספק את החשמל, אם כך, גם למצבר וגם לשאר המערכות ומאפשר להן לפעול בצורה הטובה ביותר. מכאן אפשר להבין את החשיבות של האלטרנטור ושל התפקוד התקין שלו.

כמו בכל רכיב אחר של הרכב – גם באלטרנטור יכולות להיות תקלות או שמסיבה כלשהי הוא לא יפעל כמו שצריך. התוצאה – לא יהיה מה שיספק חשמל למצבר ובעצם הרכב כולו כלל לא יותנע. ישנם אנשים שחושבים בטעות שמדובר בתקלה במצבר אך מכיוון שמי שלא מכיר את המערכות של הרכב לא יוכל לדעת את ההבדל – מומלץ להגיע עם הרכב למוסך על מנת שתתבצע בדיקה מקיפה ומעמיקה. בסופה של בדיקה זו יוחלט איך לפעול.

תקלות באלטרנטור

כעת, משיודעים מה החשיבות של האלטרנטור לרכב ולנסיעה תקינה ובטוחה שלו – חשוב לעצור לרגע ולהבין מה התקלות האפשריות לאלטרנטור. כך או כך בדרך כלל לא פשוט לאבחן אותן והתפקיד הזה שמור אך ורק לעובדי המוסך. הנה כמה דברים שעלולים לקרות וכדאי לדעת עליהם –

  • תקלה ברצועה – הרצועה היא זו שמסובבת את המוט שבתוך האלטרנטור ומתחילה את תהליך יצירת החשמל. הרצועה עלולה להיות בלוייה או אפילו קרועה ולכן היא נמצאת ברשימה של הבדיקות השגרתיות בכל טיפול תקופתי של הרכב במוסך.
  • לא נוצר חשמל בתוך האלטרנטור – לא תמיד אפשר לדעת מדוע זה קורה ולכן ייבדקו דברים נוספים מלבד האלטרנטור עצמו.
  • טעינת יתר – ישנם מצבים שבהם האלטרנטור מפיק יותר מדי חשמל וגורם לעומס על המצבר. מדובר במצב שעלול להוביל לסכנה וחשוב מאד להגיע עם הרכב למוסך כמה שיותר מהר על מנת למצוא פתרון.

התגלתה תקלה באלטרנטור – מה עושים?

כיום ישנן שתי דרכים להתגבר על תקלה באלטרנטור. האחת – החלפה שלו באלטרנטור חדש. ללא ספק זו תהיה אפשרות מועדפת על לא מעט נהגים וזו גם הדרך הטובה ביותר להיות בטוחים שצפויה מעתה נסיעה ארוכה טובה ובטוחה ללא הישנות של תקלות. האפשרות השנייה היא חידוש – כלומר שיפוץ וביצוע עבודה באלטרנטור הקיים והתקנתו מחדש. היתרון הגדול של אפשרות זו הוא המחיר הזול יותר משמעותית ביחס לקניית אלטרנטור חדש. מי שהמחיר משחק עבורו תפקיד מהותי יעדיף את האפשרות הזאת. ההבדל יכול להגיע לכדי כמה מאות שקלים – הבדל מהותי ללא כל ספק.

בדומה לבחירה של מצבר מחיר משחק תפקיד חשוב ויש לו השפעה על הבחירה בסופו של דבר. כשם שיש סוגים רבים של מצברים שצריך לבחור מתוכם את האחד שיותקן ברכב – כך הדבר גם כאשר צריך להחליט איך להתגבר על תקלה באלטרנטור. חשוב לשמוע מה אומרים אנשי המקצוע במוסך, שכן הם מכירים מקרים דומים ויכולים לייעץ עבור כל רכב בנפרד.