מתי לבצע בדיקות לרכב וכל כמה זמן זה חשוב?

אין שחיבות גבוהה מזו של נסיעה ברכב תקין כל הזמן. הרכב בנוי מכמה וכמה מערכות שגם פועלות כל אחת באופן עצמאי ולחוד אך גם יש ביניהן קשר הדוק ופעולות משותפות ומשיקות. הרכב צריך להיות תקין כל הזמן, ללא הפסקה וזו אחריות של הבעלים של הרכב, או של מי שהרכב נמצא ברשותו לוודא שאין שום פגם או תקלה באף רכיב שלו. מכיוון שרוב האנשים לא בהכרח בקיאים או יודעים איך לבדוק את רכיבי האוטו ולא תמיד אפילו מכירים את שלל המערכות – עליהם לזכור לקחת את האוטו למוסך מדי פעם על מנת שייבדק באופן יסודי על ידי איש מקצוע.

החשיבות של הבדיקה

רכב שיש בו פגם כלשהו הוא רכב שעלול להביא איתו סכנה. כל תקלה עלולה לגרום, חלילה, לתאונה ולכן אסור להתפשר על בדיקה של הרכב מדי פעם. אמנם ישנם מצבים שונים שנחשבים לא אקוטיים ושאפשר לעשות שימוש בטוח ברכב גם כאשר מאבחנים אותם אך מי שיאמר זאת וייקח אחריות על כך הוא איש מקצוע – בעל המוסך. מי שלא מבין את רזי הרכב ולא מכיר את אופן הפעולה של המערכות השונות לא יכול להחליט על דעת עצמו שהוא מתעלם מקיומה של תקלה. מעשה זה עלול להביא איתו בעיות ויהיה מדובר בחוסר אחריות. לכן אין לוותר על בדיקת הרכב.

מה קורה כשמגיעים למוסך?

רוב האנשים מגיעים עם הרכב שלהם למוסך כאשר יש איתו בעיה והוא אינו נוסע כמו שצריך. בגדול אפשר לומר שזו דרך לא רעה להתנהל עם האוטו, אך ישנן תקלות שונות שעלולות לקרות בלי שמי שנוהג יקבל על כך חיווי או אינדיקציה והדרך היחידה לאתר אותן היא באמצעות בדיקה מעמיקה של פתיחת מכסה המנוע. מסיבה זו מומלץ להגיע עם הרכב למוסך אחת לכמה חודשים על מנת שאנשי המקצוע יוכלו לבדוק את המערכות והרכיבים הבאים –

  • בדיקת שמנים – הרכב עושה שימוש בשמנים וכדאי אחת לכמה חודשים לוודא שהמפלס נכון ואין צורך בניקוי מיכל השמן עצמו.
  • רדיאטור, מצבר ומנוע – מדובר ברכיבים החשובים ביותר לפעילות הרכב וחשוב מדי פעם לוודא שהם תקינים. במוסך אפשר לבדוק האם המצבר עומד להיגמר וכך אפשר להימנע ממצב שבו המצבר נגמר באמצע נסיעה. כיום אפשר לקנות ולהתקין מצברים בזול וההוצאה לא גדולה מאד.
  • תקינות של רכיבים ורצועות – איש מקצוע שעובד במוסך יוכל לבצע בדיקה חזותית של מצב ומראה הרצועות השונות וכך לוודא שאין צורך בהחלפה של רצועה בלויה.
  • פנסים – מעבר להחלפת הנורות בעת הצורך – יש חשיבות בביצוע ניקיון פנימי של הזכוכית של הפנס. כך האור יהיה חזק וברור ולא עכור.
  • צמיגים – כל הצמיגים ברכב חייבים להיות תקינים, מנופחים באוויר בלחץ הנכון ולא יבשים מדי. עובד המוסך יוכל לבדוק האם כדאי להחליף צמיג או שהצמיגים תקינים ואפשר להמשיך לנסוע איתם.
  • כיוון פרונט – בדיקה ועולה חשובות מאד שמוודאות את הסינכרון בין ההגה לבין הגלגלים כך שסיבוב ההגה יהיה חלק ושהגלגלים יסתובבו בהתאם לרצונו של הנהג ללא תקלות.

מתי להגיע למוסך?

גם כאשר נדמה שהרכב תקין והכל בו בסדר – מומלץ להגיע לפחות אחת לחצי שנה על מנת שבמוסך יבדקו שהרכב תקין לגמרי, שאין שום תקלה או פגם שעלולים לסכן את הנהג או הנוסעים וכמובן לקבל הנחיות מקצועיות בנוגע להמשך התחזוקה השוטפת של הרכב.