רכב הוא אביזר שימושי שיכול להקל באופן משמעותי על חיינו, אולם במקביל הוא מכביד באופן לא פחות משמעותי על הארנק שלנו. המונח "עלויות הרכב" מעלה אצל רוב הנהגים אסוציאציה של דלק יקר, ואכן מחיר הדלק בישראל נחשב גבוה יחסית; אבל למעשה עלויות הרכב כוללות גם שורה ארוכה של הוצאות שנתיות וחודשיות שבדרך כלל קל לשכוח מקיומן – לפחות עד הביקור הבא במוסך לטיפול שגרתי, כשמגיע הזמן לחדש את הביטוח או לעבור מבחן רישוי שנתי (טסט).
החדשות הטובות הן שבעזרת מעט תשומת לב, הקפדה ולא הרבה עבודה קשה אפשר לחסוך בעלויות הרכב. הנה כמה דרכים לעשות זאת:

בצעו את הטיפולים לרכב במועד

הרכב הוא מערכת שלמה של חלקים שמורכבים יחדיו ומספיק שאחד מהם יתבלה, יתקלקל או ישבר כדי להשבית את הרכב כולו. הטיפולים הקבועים בכל 10,000 או 15,000 ק"מ נועדו לוודא שכל החלקים הללו יישמרו במצב טוב ואם נראה שיש צורך להחליפם אזי לעשות כן לפני שהם יגרמו לנזק או לאסון. לכן הקפידו על ביצוע הטיפולים במועד.

שעון שממחיש זמן וכסף

הקפידו על חלפים באיכות גבוהה

בין אם אתם מבצעים טיפולים במוסך או רוכשים מצברים בזול, חשוב להקפיד על שימוש בחלפים מאיכות גבוהה של יצרן אמין ובעל מוניטין טוב עם המלצות. הסיבה פשוטה: חלפים כאלה מחזיקים מעמד זמן רב יותר ומצריכים פחות תחלופה, כך שלמעשה הקפדה על מצברים איכותיים, כמו גם חלפים אחרים ברכב, מהווה חיסכון לטווח הארוך.

סעו במהירות המותרת על פי חוק

לא רבים יודעים שהגבלת מהירות הנסיעה נועדה לא רק כדי לשמור על בטיחות הנוסעים ברכב אלא גם על הרכב עצמו: נסיעה במהירות מופרזת מבזבזת דלק ושוחקת את המנוע, הבלמים והצמיגים. לכן ככל שתקפידו לנסוע במהירות של כ-90 קמ"ש, לכל היותר 100 קמ"ש, כך למעשה תחסכו כסף בזכות תחלופה נמוכה יותר של חלפים ותדירות נמוכה יותר של תדלוק. שלא לדבר על החיסכון בכך שלא תקבלו דו"ח משוטרי תנועה.

מה שבטוח, ביטוח

ביטוח רכב יכול להיות כאב ראש לא קטן ואפשר להתבלבל בקלות בין כל הפוליסות והאותיות הקטנות. עם זאת, עדיין מוטב לצלול פנימה אל המספרים והנתונים, להתמקח על מחירים ולנצל כל הטבה אפשרית כדי להוזיל ככל האפשר את מחיר פוליסת הביטוח של הרכב שלכם. החיסכון המצטבר עשוי להגיע למאות שקלים מדי שנה!

אפשר לחסוך על דלק

גם הפרש של כמה אגורות בודדות במחיר לליטר דלק יכול להצטבר לכדי עשרות ואף מאות שקלים מדי שנה, ולעיתים עיקוף קטן בדרך לעבודה כדי לתדלק בתחנה זולה יותר עשוי להיות שווה את הטרחה. בנוסף, תחנות דלק שונות מציעות הטבות תמורת הצטרפות למועדון או שימוש באפליקציות ייעודיות שמחזיקות כסף על כל תדלוק – וכדאי לבחון את האפשרויות הללו ולנצל אותן.